I გაკვეთილი
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თამარ
კასრაძე,
საგანი: ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური / კლასი: ს7/ XII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15
გაკვეთილის თემა: ერები, სახელმწიფო და პოლიტიკა.
გაკვეთილის მიზანი:
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
შეეძლებათ დააკავშირონ სახელმწიფო წყობასა და პოლიტიკასთან დაკავშირებული სიტყვები თავიანთ განმარტებებთან.
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
შეეძლებათ ისაუბრონ სახელმწიფო წყობასა და პოლიტიკაზე;
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს უცხოენის XII კლასის საგნობრივი
პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის
საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი
უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ
თემატიკაზე.
უცხ.ს.VII.15. მოსწავლე ფლობს
და მეტყველებისას ფუნქციურად იყენებს ენობრივ-გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს.
უცხ.ს.VII.16. მოსწავლე ფლობს სტრატეგიებს სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად
და ზეპირი მეტყველების უნარის გასაუმჯობესებლად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მოუმზადებლად ახერხებს ინფორმაციის გაცვლას მისთვის კარგად ნაცნობ
თემატიკაზე;
·
იყენებს ნასწავლ ლექსიკას;
·
სიტყვის
დავიწყების/არცოდნის შემთხვევაში იყენებს საკომპენსაციო საშუალებებს (მაგ.: მიმიკას, ჟესტიკულაციას,
პერიფრაზირებას
/აღწერს ნაგულისხმევ საგანს ან მიუთითებს, რაში გამოიყენება/ და სხვა);
შეფასება : განმავითარებელი ( ხელის ნიშნების აქტივობა; ზეპირი
უკუკავშირი), თვითშეფასება(3,2,1)
წინარე ცოდნა :
მოსწავლეებს შეუძლიათ კითხვა და ინფორმაციის მოძიება, აქვთ სამეტყველო უნარ-ჩვევბი.
რესურსები : დაფა, პროექტორი, ეკრანი, კომპიუტერი, სახელმძღვანელო
Gateway B1+ student’s book და workbook, მასწავლებლის მიერ მომზადებული
სასწავლო რესურსები.
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
|
დრო (წთ)
|
აქტივობა # 1 გაკვეთილის მიზნის გაცნობა .
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ, მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის მიზანს, რათა მოსწავლეებს
ჰქონდეთ სწორი მოლოდინები გაკვეთილის შედეგთან დაკავშირებით.
|
ვერბალური, ვიზუალური.
|
საერთო საკლასო
|
ეკრანი, პროექტორი, ლეპტოპი.
|
2 წთ
|
|
(წინარე ფაზა)
|
|||||
აქტივობა 2: გამოწვევა (lead-in)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა ცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს უჩვენებს შეკითხვებს
და თხოვს წყვილებში გასცენ პასუხები:
რა არის საქართველოს დედაქალაქი?
რა ქვია ქართულ ვალუტას?
რა ფერებშია საქართველოს დროშა?
შეგიძლია თუ არა წაიმღერო საქართველოს ჰიმნი?
დგები თუ არა ფეღზე, როცა შენი ქვეყნის ჰიმნი გესმის?
|
პროვოცირება ვიზუალური თვალსაჩინოების გამოყენებით.
ზეპირი პრეზენტაცია
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი, კომპიუტერი, სიტყვათა ბარათები.
ეს სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს მოსწავლეთა ყურადღების მობილიზებას.
|
2 წთ.
|
|
აქტივობა 2: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა ლაპარაკის
წახალისება.
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან.
ასევე, სახურული შეკითხვების პასუხებს აჩვენებს ეკრანზე.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი.
|
პროექტორი, კომპიუტერი
|
2 წთ.
|
|
ფაზა: განმავლობაში
|
|||||
აქტივობა 3: სამიზნე ლექსიკის
წარდგენა
აქტივობის მიზანია დიაგნოსტიკა, თუ რამდენად შეძლებენ სამიზნე ლექსიკის მნიშვნელობის დამოუკიდებლად
გააზრებას.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს სიტყვათა
განმარტებებს და თხოვს დააკავშირონ ისინი ლექსიკურ ერთეულებთან.
|
წებოვანი ქაღალდები
|
წყვილებში
|
წებოვანი ქაღალდები.
ეს სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს ვიზუალური და ასევე კინესთეტიკი დასწავლის
ტიპის მქონე მოსწავლეებს დამახსოვრებაში.
|
10წთ.
|
|
აქტივობა 4: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა, ცოდნის განმტკიცება
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ ეკრანზე, მასწავლებელი
ამბობს სიტყვას, ხოლო მოხალისე კითხულობს განმარტებას. ასევე, საჭიროების შემთხვევაში ტელს კლასს ამეორებინებს
სიტყვის წარმოთქმას.
|
ვერბალური,
მოდელირება, დრილინგი.
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი, კომპიუტერი.
ზოგავს დროს, და ასევე, გვეხმარება ყურადღების მობილიზებაში.
|
7
|
|
ფაზა: გაწაფვა
|
|||||
აქტივობა 5: ნაკლული ტექსტის შევსება
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებმა შეძლონ
ახალი ლექსიკური ერთეულების გამოყენება.
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ტექსტს და
თხოვს ნაკლული ადგილები შეავსონ ახალი ლექსიკური ერთეულებით.
|
წერითი.
|
ინდივიდუალური
|
სამუშაო ტექსტის ქსერო ასლები.
|
7 წთ.
|
|
აქტივობა 6: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი თხოვს გადაშალონ წიგნები გვ. 110 და შეადარონ თავიანთი პასუხები
ტექსტს.
გაუგებრობების შემთხვევაში მასწავლებელი აძლევს
დამატებით განმარტებებს.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
Gateway B1+ student’s
book. გვ.110
სავ.5
|
3 წთ.
|
|
აქტივობა 7: თავისუფალი
გავარჯიშება
აქტივობის მიზანია
ახალი
ლექსიკური ერთეულების სპონტანური გამოყენება.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები ჯგუფებში პასუხობენ შეკითხვებს
|
ვერბალური
|
ჯგუფური
|
Gateway B1+ student’s
book. გვ.110 სავ.6
|
7წთ.
|
|
აქტივობა 8: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან,
ასევე , სახურული შეკითხვების პასუხებს აჩვენებს ეკრანზე.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი.
|
პროექტორი, კომპიუტერი.
|
4 წთ.
|
|
აქტივობა 9: საშინაო დავალება.
ახალი ლექსიკის განმტკიცების მიზნით მასწავლებელი მოსწავლეებს მიუთითებს
სამუშაო რვეულში შესასრულებელ საშინაო დავალებას.
|
საშინაო დავალების მიცემა.
|
მთელი კლასი
|
მოსწავლის სამუშაო რვეული Gateway
B1 workbook გვ.74
|
1 წთ.
|
II გაკვეთილი (რომელზეც დამესწრო და შემიფასდა დადებითად)
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თამარ
კასრაძე,
საგანი: ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური / კლასი: ს7/ XII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15
გაკვეთილის თემა:ლუის XVII-ს საიდუმლო
/ The mystery of Louis XVII
გაკვეთილის მიზანი:
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
გავარჯიშებული ექნებათ კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიები და შეეძლებათ ძირითადი იდეის
ამოცნობა, ტექსტის პარაგრაფების დაკავშირება ქვესათაურებთან და კითხვებზე არგუმენტირებული
პასუხის გაცემა.
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
შეეძლებათ კონტექსტზე დაყრდნობით უცხო სიტყვები
დააკავშირონ თავიანთ განმარტებებთან.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს უცხოენის XII კლასის საგნობრივი
პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის
საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი
უცხ.ს.VII.3.
მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს, გაიგოს და გააანალიზოს საგანმანათლებლო ინტერესებთან
დაკავშირებული უცხოენოვანი ტექსტები (მაგ., სამეცნიერო-პოპულარული
სტატია, ესე, საგაზეთო პუბლიკაცია, ბუკლეტი, რეპორტაჟი და სხვა).
უცხ.ს.VII.7. მოსწავლე ფლობს და იყენებს
სტრატეგიებს ტექსტის სიღრმისეულად შესწავლის მიზნით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებად
(ქვეთემებად);
·
დასკვნა გამოაქვს მთლიანი ტექსტის
გააზრების საფუძველზე.
· მიუბრუნდება გაუგებარ ადგილებს, ცდილობს კონტექსტის მიხედვით
ამოიცნოს სიტყვის მნიშვნელობა;
შეფასება : განმავითარებელი ( ხელის ნიშნების აქტივობა) და
განმსაზღვრელი(შეფასების რუბრიკა დანართი # 1.) თვითშეფასება
წინარე ცოდნა :
მოსწავლეებს შეუძლიათ კითხვა და ინფორმაციის მოძიება, აქვთ სამეტყველო უნარ-ჩვევბი.
რესურსები : სახელმძღვანელო,დაფა, პროექტორი, ეკრანი, კომპიუტერი,
სახელმძღვანელო Gateway B1+
student’s book, მასწავლებლის მიერ მომზადებული სასწავლო რესურსი.
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
|
დრო (წთ)
|
|
აქტივობა
# 1 საშინაო დავალების შემოწმება .
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ, მასწავლებელი ჩამოვლით
ამოწმებს აქვთ თუ არა დავალება, ხოლო სისწორეს მოსწავლეები ამოწმებენ პროექტერზე
ნაჩვენები პასუხების შედარებით.
გაურკვევლობის შემთხვევაში მასწავლებელი
აძლევს დამატებით განმარტებებს.
|
ვერბალური
ვიზუალური
|
საერთო საკლასო
|
ეკრანი, პროექტორი ლეპტოპი,
საშინაო დავალების პასუხები ნაჩვენებია ეკრანზე .
ამ სასწავლო რესურსით დაიზოგება დრო .
|
2 წთ
|
|
აქტივობა
# 2 გაკვეთილის მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა .
მასწავლებელი მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს.
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის ბოლოს რა უნდა
იცოდნენ და როგორ შეფასდებიან.
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ეკრანი, პროექტორი ლეპტოპი,
შეფასების რუბრიკა.
შეფასების რუბრიკა
შესაბამისობაშია მისაღწევ შედეგებთან
|
1 წთ
|
|
(კითხვის წინარე ფაზა)
|
||||
|
აქტივობა: 3 გამოწვევა (lead-in)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა დაინტერესება
და კონტექსტის შექმნა.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს თხოვს ისმჯელონ,
თუ რა საერთო აქვთ ეკრანზე გამოსახულ ფოტოებს ერთმანეთთან, ისმენს მოსწავლეთა პასუხებს
და თვითონაც აძლევს განმარტებას.
ფოტოები: ლუის XVII, გილიოტინა, გვირგვინი,
|
პროვოცირება ვიზუალური თვალსაჩინოების გამოყენებით.
ზეპირი პრეზენტაცია
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი, კომპიუტერი, ფოტოები.
ეს სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს მოსწავლეთა ყურადღების მობილიზებას.
|
2 წთ.
|
|
აქტივობა 4: ლექსიკის წინასწარ
სწავლება (pre-teach vocab.)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებს გაუადვილდეთ
ტექსტის გაგება.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს დაფაზე უკრავს სიტყვების
ბარათებს და მათთან ერთად განიხილავს მათ შინაარსს.
|
ვერბალური.
მოდელირება
დრილინგი
|
მთელი კლასი
|
სიტყვათა ბარათები.
ეს სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს ვიზუალური დასწავლის ტიპის მოსწავლეებს.
|
4წთ.
|
|
ფაზა: კითხვის დროს, შინაარსის კონტრუირების პროცესი;
|
||||
|
აქტივობა 5: გაცნობითი კითხვა
აქტივობის მიზანია ტექსტის ზოგადი შინაარსის
გაგება და დაყოფა შინაარსობრივ ნაწილებად
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი მოსწავლეებს თხოვს სავარჯიშოში
მოცემული ქვესათაურები დააკავშირონ ტექსტის შესაბამის პარაგრაფებთან.
|
პარაგრაფებთან დაკავშირება.
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway B1+ student’s
book. გვ.111
სავარჯიშოს კოპირებული ასლები ყველასთვის.
|
6 წთ.
|
|
აქტივობა 6: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან, თან აჩვენებს ეკრანზე,
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლექტოპი.
რესურსი ზოგავს დროს, რადგან პასუხების დაწერა მოსწავლეებს არ უწევთ
დაფაზე.
|
2 წთ.
|
|
აქტივობა7: დეტალური
კითხვა
აქტივობის მიზანია
ტექსტიდან
კონკრეტული ინფორმაციის მოპოვება.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ კითხულობენ ტექსტს ეძებენ მათთვის
საჭირო მონაკვეთს და პასუხობენ შეკითხვებს
|
წერითი
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway B1+ student’s
book.
გვ.111 სავ.5
|
10 წთ.
|
|
აქტივობა 8: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან, ასევე აჩვენებს პასუხებს ეკრანზე.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
ზოგავს დროს.
|
4 წთ.
|
|
აქტივობა 9: კონტექსტიდან ლექსიკის მნიშვნელობის
ამოცნობა
აქტივობის მიზანია გამოჩნდეს, თუ რამდენად
ფლობენ მოსწავლეები სწავლის სტრატეგიებს
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები აკავშირებენ უცხო სიტყვებს, თავიანთ
განმარტებებთან.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური
|
Gateway B1+ student’s
book.
გვ.111 სავ.6 ფანქრები,
|
5 წთ.
|
|
აქტივობა 10: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან, ასევე აკრავს ახალ ლექსიკურ
ერთეულებს დაფაზე თანმიმდევრულად. საჭიროების შემთხვევაში მუშაობს წარმოთქმაზე.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
დრილინგი
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
სიტყვათა ბარათები.
ხელს უწყობს ლექსიკური ერთეულების დამახსოვრებას.
|
3 წთ.
|
|
ფაზა: კითხვის შემდეგ
|
||||
|
აქტივობა
11: შეჯამება
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა თვითშეფასება
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ფერად
წებოვან ფურცლებს სადაც უნდა დაწერონ პასუხები და მიაკრან შესაბამის ფორმატზე.
რა გავიგე?
რამ გამაოცა?
რამ დამაინტერესა?
|
გასასვლელი ბილეთები
|
ინდივიდუალური
|
ფერადი სტიკერები და ფორმატები.
მასწავლებელს დაეხმარება შეაფასოს მოსწავლეთა ჩართულობის ხარისხი, ასევე
ამ აქტივობით კინესთეტიკი მოსწავლეების წახალისებას გამოვიწვევთ.
|
6 წთ.
|
ხელმოწერა:
თარიღი:
დანართი #1
კრიტერიუმები
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
კითხვებზე პასუხი
|
მოსწავლე ვერ პასუხობს შეკითხვებს.
|
მოსწავლე მოკლედ პასუხობს შეკითხვებს,
სუსტად ან ვერ მოყავს არგუმენტები ტექსტიდან.
|
მოსწავლე სწორად პასუხობს შეკითხვებს,
მოყავს არგუმენტები ტექსტიდან.
|
მოსწავლე ამომწურავად პასუხობს
შეკითხვებს, მოყავს ლოგიკური არგუმენტები ტექსტიდან.
|
სტრატეგიების გამოყენება
|
მოსწავლე ვერ ახერხებს სიტყვების განმარტებებთან დაკავშირებას
|
მოსწავლეს ხშირად ჭირდება დახმარება რათა სიტყვა დააკავშიროს განმარტებებთან.
|
მოსწავლე კონტექსტზე დაყრდნობით ხშირ შემთხვევაში ამოიცნობს სიტყვის
მნიშვნელობას და აკავშირებს მას განმარტებებთან.
|
მოსწავლე კონტექსტზე დაყრდნობით აბსოლუტურად ზუსტად ამოიცნობს სიტყვის
მნიშვნელობას და აკავშირებს მას განმარტებებთან.
|
III გაკვეთილი
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თამარ
კასრაძე,
საგანი: ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური / კლასი: ს7/ XII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15
გაკვეთილის თემა: აწმყო დროის ვარაუდის გამომხატველი
მოდალური ზმნები/Modals of
speculation and deduction - Present
გაკვეთილის მიზანი:
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
გავარჯიშებული ექნებათ აწმყო დროში ვარაუდის გამომხატველი მოდალური ზმნების გამოყენება;
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
შეეძლებათ ისაუბრონ საკუთარ ვარაუდებზე მოდალური ზმნების გამოყენებით;
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს უცხოენის XII კლასის საგნობრივი
პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის
საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი
უცხ.ს.VII.10. წერისას მოსწავლეს შეუძლია
შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ-გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს.
უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია
ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე.
უცხ.ს.VII.15. მოსწავლე ფლობს
და მეტყველებისას ფუნქციურად იყენებს ენობრივ-გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
პირობის, ალბათობის, ვარაუდის
გამომხატველ წინდადებებში იყენებს სათანადო სინტაქსურ კონსტრუქციებს;
·
საკომუნიკაციო სიტუაციის შესაბამისად იყენებს ნასწავლ ენობრივ
კონსტრუქციებს, კლიშეებს, გამოთქმებს, ფორმულებს;
·
მოუმზადებლად ახერხებს ინფორმაციის გაცვლას მისთვის კარგად ნაცნობ
თემატიკაზე;
შეფასება : განმავითარებელი ( ხელის ნიშნების აქტივობა, ვერბალური)
ურთიერთ შეფასება.
წინარე ცოდნა :
მოსწავლეებმა იციან მოდალური ზმნების რაობა.
რესურსები : სახელმძღვანელო,დაფა, პროექტორი, ეკრანი, კომპიუტერი,
სახელმძღვანელო Gateway B1+
student’s book, მასწავლებლის მიერ მომზადებული სასწავლო რესურსი.
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
|
დრო (წთ)
|
|
აქტივობა
# 1 განწყობის შექმნა მიზნის გაცნობა .
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ, მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის
თემას და მიზანს. ეკითხება არიან თუ არა მზად ჩაერთონ გამოცნობის თამაშში?
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
პროეტორი, ლეპტოპი.
ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენება ხელს უწყობს, მოსწავლეთა ინტერესის
აღძვრას.
|
1 წთ
|
|
( წინარე ფაზა)
|
||||
1.
|
აქტივობა: გამოწვევა (lead-in)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა ცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელს გამზადებული აქვს 10 პატარა ნივთი
ჩანთაში და თხოვს მოსწავლეებს გამოიცნონ შეხებით, თუ რა ნივთია. აქ მასწავლებელი
მოსწავლეებს პროვოცირებას უწევს, გამოიყენონ მოდალები may be ან it can’t be.
|
რა არის ჩანთაში?
|
მთელი კლასი
|
ნაჭრის ჩანთა პატარა ნივთებით: გასაღები, საკრედიტო ბარათი, კალამი,
სათამაშო მანქანა, სათამაშო მოტოციკლეტი, კამათელი, საშლელი, სარკე, პასპორტი,სათამაშო
სპილო.
აღნიშნული რესურსები ქმნის განწყობას და წაახალისებს მოსწავლეების გააქტიურებას.
|
5 წთ.
|
|
ფაზა: ახალი მასალის წარდგენა
|
||||
|
აქტივობა: სამიზნე კონსტურქციაზე ფოკუსირება
აქტივობის მიზანია აწმყო დროის ვარაუდის
გამომხატველი მოდალური ზმნების ფუნქციათა გააზრება.
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი მოსწავლეებს ეუბნება რომ დროა
სხვა ვარაუდის ზმნებსაც გაეცნონ. დაფაზე უწერს წინა გაკვეთილის საკითხავი მასალიდან
წინადადებებს და მათი საშუალებით პროვოცირებას უწევს მოსწავლეებს, რათა გამოიტანონ
ლოგიკური დასკვნები. სააზროვნო შეკითხვები:
· რომელ მოდალს ვიყენებთ როცა 90%-ით დარწმუნებულები ვართ
ჭეშმარიტებაში? (must)
· რომელ მოდალს ვიყენებთ როცა 90% დარწმუნებულები ვართ
რომ არ არის მართალი? (can’t)
· რომელ მოდალს ვიყენებთ როცა ალბათობა 50/50-ზეა? (could, may, might)
· ზმნის რომელ ფორმას ვიყენებთ მოდალური ზმნის შემდეგ?
შემდეგ მასწავლებელი აჯამებს გრამატიკულ მასალას.
|
აღმოჩენითი სწავლება.
სკაფოლდინგი,
დრილინგი.
მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
დაფა, მარკერი, პროექტორი.
პროექტორით მასალის პრეზენტაცია ხელს უწყობს ვიზუალური დასწავლის ტიპის
მოსწავლეებს საკითხის უკეთ გააზრებაში.
|
6 წთ.
|
ფაზა: გაწაფვა
|
|
||||
|
აქტივობა: კონტროლირებადი
სავარჯიშო (controlled practice)
აქტივობის მიზანია
მოსწავლეებს მივცეთ საშუალება იმუშაონ სამიზნე ლექსიკაზე.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ეძლევათ არჩევით
პასუხიანი დავალება.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway B1+ student’s
book გვ.112 სავ. 2
სავარჯიშოს ქსეროასლი ყოველი მოსწავლისთვის.
|
4 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან და პასუხებს წერს დაფაზე.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
დაფა, ცარცი.
|
3 წთ.
|
|
აქტივობა: კონტროლირებადი
სავარჯიშო (controlled practice)
აქტივობის მიზანია
მოსწავლეებს მივცეთ საშუალება იმუშაონ სამიზნე ლექსიკაზე.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ეძლევათ არჩევით
პასუხიანი დავალება.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway B1+ student’s
book გვ.112 სავ. 3
სავარჯიშოს ქსეროასლი ყოველი მოსწავლისთვის.
|
4 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი აჩვენებს სწორ პასუხებს ეკრანზე,
რათა შეადარონ. შემდეგ აკითხებს წინადადებებს ჩხირების საშუალებით გამოძახებულ მოსწავლეებს.
|
ვიზუალური, ვერბალური,
|
მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
პასუხების ეკრანზე ჩვენება, თავიდან აგვარიდებს ერთფეროვნებას.
|
3 წთ.
|
|
აქტივობა: ნაწილობრივ კონტროლირებადი სავარჯიშო
(semi-controlled practice)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებმა განიმტკიცონ
ცოდნა.
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები აკვირდებიან ფოტოებს და მათი შინაარსიდან
გამომდინარე წერენ ლოგიკურ ვარაუდებს. მასწავლებელი აქტიურად უწევს მონიტორინგს,
აძლევს ინდივიდუალურ უკუკავშირს.
|
ვიზუალური, წერითი, ვერბალური
|
წყვილებში
|
ქუჩების და სხვადასხვა სიტუაციების ამსახველი 3 ფოტო. კალმები და რვეულები
|
6 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება
აქტივობის აღწერა
ჩხირების საშუალებით გამოძახებული მოსწავლე
თავის წინადადებას უკითხვას მთელ კლასს, ხოლო დანარჩენებმა უნდა გამოიცნონ რომელ
ფოტოს ეხება ეს წინადადება.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
ჩხირები
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
პასუხების ეკრანზე ჩვენება, თავიდან აგვარიდებს ერთფეროვნებას.
|
4 წთ.
|
|
საშინაო დავალების მიცემა
მასწავლებელი მოსწავლეებს მიუთითებს მოსწავლის წიგნში შესასრულებელ საშინაო
დავალებას.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
მოსწავლის სამუშაო რვეული Gateway
B1 workbook pg.76,ex.1,2,3.
|
1
|
|
აქტივობა: თავისუფალი
გავარჯიშება
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ სამიზნე კონსტრუქციის
სპონტანურად წარმოთქმის უნარი, ასევე განახორციელონ ურთიერთ შეფასება.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს ანაწილებს ჯგუფებად,
თითოეულ ჯგუფს მაგიდაზზე უდებს ჩაბრუნებულ ბარათებს. მოსწავლე იღებს ბარათს და უნდა
ჩამოთვალოს რა შეიძლება იყოს 4 რამ, რაც ბარათზე მოცემულ აღწერილობას დაემთხვევა.
|
თამაში „4 რამ“
|
ჯგუფებში
|
რესურსი ხელს უწყობს მოსწავლეთა გახალისებას და წახალისებას, რომ ისაუბრონ
უცხო ენაზე. ამ აქტივობით სხვადასხვა ინტელექტის მოსწავლეების გათვალისწინება მოხდება.
|
8 წთ.
|
ხელმოწერა:
თარიღი:
IVგაკვეთილი
მასწავლებლის
სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თამარ კასრაძე,
საგანი:
ინგლისური ენა
სწავლების
საფეხური / კლასი: ს7/ XII კლასი
მოსწავლეთა
რაოდენობა: 15
გაკვეთილის
თემა: წარსული დროის ვარაუდის გამომხატველი მოდალური ზმნები/Modals
of speculation and deduction – Past
გაკვეთილის
მიზანი:
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს გავარჯიშებული ექნებათ
წარსულ დროში ვარაუდის გამომხატველი მოდალური ზმნების გამოყენება;
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს შეეძლებათ ისაუბრონ საკუთარ
ვარაუდებზე მოდალური ზმნების გამოყენებით;
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული
სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის
გეგმა გამომდინარეობს უცხოენის XII კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები
გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო
გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა
სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი
უცხ.ს.VII.10. წერისას მოსწავლეს შეუძლია
შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ-გრამატიკულ
უნარ-ჩვევებს.
უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ
თემატიკაზე.
უცხ.ს.VII.15. მოსწავლე ფლობს და მეტყველებისას ფუნქციურად იყენებს ენობრივ-გრამატიკულ
უნარ-ჩვევებს.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
პირობის, ალბათობის, ვარაუდის გამომხატველ წინდადებებში იყენებს სათანადო სინტაქსურ
კონსტრუქციებს;
·
საკომუნიკაციო სიტუაციის შესაბამისად
იყენებს ნასწავლ ენობრივ კონსტრუქციებს, კლიშეებს, გამოთქმებს, ფორმულებს;
·
მოუმზადებლად ახერხებს ინფორმაციის
გაცვლას მისთვის კარგად ნაცნობ თემატიკაზე;
შეფასება :
განმავითარებელი ( ხელის ნიშნების აქტივობა, ვერბალური)
წინარე
ცოდნა : მოსწავლეებმა იციან აწმყო დროის ვარაუდის
გამომხატველი მოდალური ზმნების გამოყენება.
რესურსები
: სახელმძღვანელო,დაფა, პროექტორი,
ეკრანი, კომპიუტერი, სახელმძღვანელო Gateway B1+ student’s book/ workbook,
მასწავლებლის მიერ მომზადებული
სასწავლო რესურსი.
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
|
დრო (წთ)
|
|
აქტივობა #1 საშინაო დავალების
შემოწმება.
მიზანი: ახალი მასალის წარდგენისათვის
ნიადაგის მომზადება.
მასწავლებელი პროექტორზე პასუხების
ჩვენებით მთელ კლასთან ერთად ამოწმებს შესრულებული დავალების ხარისხს. საჭიროების
შემთხვევაში აკეთებს დამატებით განმარტებებს.
|
ვიზუალური
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
აღნიშნული რესურსი ზოგავს დროს.
|
2 წთ.
|
|
აქტივობა # 2
გაკვეთილის მიზნის
გაცნობა .
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის მიზანი და ექნებათ
სწორი მოლოდინები.
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ეკრანი, პროექტორი ლეპტოპი.
|
2 წთ
|
|
( წინარე ფაზა)
|
||||
|
აქტივობა #3: გამოწვევა (lead-in)
აქტივობის მიზანია კონტექსტის შექმნა.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს უყვება, რომ ერთ ერთმა მოსწავლემ
ვერ შეძლო საშინაო დავალების წარმოდგენა და თხოვს ივარაუდონ რა შეიძლებოდა ყოფილიყო
ამის მიზეზი?
აჩვენებს სავარაუდო მიზეზების მიმანიშნებელ ანიმაციებს
და მოსწავლეები უარყოფენ ან ეთანხმებიან.
|
ვიზუალური, ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
ხელს უწყობს მოსწავლეთა ყურადღების
მობილიზებას და რესურსის ყველასთვის ხელმისაწვდომობას.
|
4 წთ.
|
|
ფაზა: ახალი მასალის წარდგენა
|
||||
|
აქტივობა #4: სამიზნე ლექსიკის პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანია წარსული დროის ვარაუდის გამომხატველი მოდალური ზმნების ფუნქციათა გააზრება.
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი
მოსწავლეების მოსაზრებების გათვალისწინებით და ფოტოზე ნაჩვენები მინიშნებების მიხედვით
გამოთქვამს ვარაუდებს. შემდეგ, ამ წინადადებების გამოყენებით, უსვამს მიმანიშნებელ
კითხვებს მოდალური ზმნების ფუნქციის გასააზრებლად. ამეორებინებს წინადადებას და ბოლოს
მოსწავლეების ჩართულობით წერს წარმოების ფორმულას დაფაზე
modal + have + past participle
modal +have been +ing
აქცენტი have ის წარმოთქმის
სუსტ ფორმაზე.
|
აღმოჩენითი სწავლება.
სკაფოლდინგი,
დრილინგი.
|
მთელი კლასი
|
დაფა, მარკერი, პროექტორი.
პროექტორით მასალის პრეზენტაცია
ხელს უწყობს ვიზუალური დასწავლის ტიპის მოსწავლეებს საკითხის უკეთ გააზრებაში.
|
6 წთ.
|
ფაზა: გაწაფვა
|
|
||||
|
აქტივობა: კონტროლირებადი სავარჯიშო
(controlled practice)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებს მივცეთ საშუალება დამოუკიდებლად გაიაზრონ გრამატიკული წესები.
აქტივობის აღწერა:
აკავშირებენ წესებს წინადადებებთან.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway
B1+ students’s book გვ.112 სავ.
5
სავარჯიშოს ქსეროასლი ყოველი მოსწავლისთვის.
|
2 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები
პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან, შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან
და პასუხებს წერს დაფაზე.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
დაფა, ცარცი.
|
2 წთ.
|
|
აქტივობა: კონტროლირებადი სავარჯიშო
(controlled practice)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებს მივცეთ საშუალება იმუშაონ სამიზნე ლექსიკაზე.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ავსებენ ტექსტ წარსულის ვარაუდის მოდალების და მოცემული
ზმნების დახმარებით.
მასწავლებელი უწევს მონიტორინგს.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway
B1+ students’s book გვ.113 სავ.
7
სავარჯიშოს ქსეროასლი ყოველი მოსწავლისთვის.
|
4 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება, განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები
პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან, შემდეგ მასწავლებელი პასუხებს აჩვენებს ეკრანზე,
ხოლო მოსწავლეებს აკითხებს წინადადებებს.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
პროექტორი,
ზოგავს დროს.
|
3 წთ.
|
|
აქტივობა: კონტროლირებადი სავარჯიშო
(controlled practice)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებს მივცეთ საშუალება იმუშაონ სამიზნე ლექსიკაზე.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ეძლევათ არჩევით პასუხიანი დავალება.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway
B1+ students’s book გვ.113 სავ.
8
|
6 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება, განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი
აჩვენებს სწორ პასუხებს ეკრანზე, რათა შეადარონ. შემდეგ აკითხებს წინადადებებს ჩხირების
საშუალებით გამოძახებულ მოსწავლეებს.
|
ვიზუალური, ვერბალური,
|
მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
პასუხების ეკრანზე ჩვენება, თავიდან
აგვარიდებს ერთფეროვნებას.
|
5 წთ.
|
|
აქტივობა: ნაწილობრივ კონტროლირებადი სავარჯიშო (semi-controlled
practice)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებმა განიმტკიცონ ცოდნა.
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები
ჯგუფებში ეკრანზე გამოხასული ფოტოზე დაკვირვების საფუძველზე გამოთქვამენ ვარაუდებს
რა შეიძლებოდა მომხდარიყო.
|
ვიზუალური, წერითი, ვერბალური
|
ჯგუფური
|
მაპროვოცირებელი ფოტო.
|
5 წთ.
|
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი
ისმენს მოსაზრებებს ყოველი ჯგუფიდან.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
|
3 წთ.
|
ხელმოწერა:
თარიღი:
V გაკვეთილი
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თამარ
კასრაძე,
საგანი: ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური / კლასი: ს7/ XII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15
გაკვეთილის თემა:ერთა თანამეგობრობა / The commonwealth of nations
გაკვეთილის მიზანი:
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
გავარჯიშებული ექნებათ კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიები და შეეძლებათ ტექსტის პარაგრაფების
დაკავშირება ქვესათაურებთან/კითხვებზე არგუმენტირებული პასუხის გაცემა.
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს
შეეძლებათ იმსჯელონ მოცემული წინადადებების ჭეშმარიტია/მცდარობაზე, მოიყვანონ არგუმენტები
ტექსტიდან.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს უცხოენის XII კლასის საგნობრივი
პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის
საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი
უცხ.ს.VII.3.
მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს, გაიგოს და გააანალიზოს საგანმანათლებლო ინტერესებთან
დაკავშირებული უცხოენოვანი ტექსტები (მაგ., სამეცნიერო-პოპულარული
სტატია, ესე, საგაზეთო პუბლიკაცია, ბუკლეტი, რეპორტაჟი და სხვა).
უცხ.ს.VII.7. მოსწავლე ფლობს და იყენებს
სტრატეგიებს ტექსტის სიღრმისეულად შესწავლის მიზნით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებად
(ქვეთემებად);
·
დასკვნა გამოაქვს მთლიანი ტექსტის
გააზრების საფუძველზე.
· მიუბრუნდება გაუგებარ ადგილებს, ცდილობს კონტექსტის მიხედვით
ამოიცნოს სიტყვის მნიშვნელობა;
შეფასება : განმავითარებელი ( ხელის ნიშნების აქტივობა), თვითშეფასება
(იხ.დან.1)
წინარე ცოდნა :
მოსწავლეებს შეუძლიათ კითხვა და ინფორმაციის მოძიება, აქვთ სამეტყველო უნარ-ჩვევბი.
რესურსები : სახელმძღვანელო,დაფა, პროექტორი, ეკრანი, კომპიუტერი,
სახელმძღვანელო Gateway B1+
student’s book, მასწავლებლის მიერ მომზადებული სასწავლო რესურსი.
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
|
დრო (წთ)
|
1
|
აქტივობა გაკვეთილის მიზნის და
შეფასების რუბრიკის გაცნობა .
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ, მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის მიზანს და შეფასების
ფორმას.
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის
ბოლოს რა უნდა იცოდნენ და როგორ შეფასდებიან.
|
ვერბალური
|
საერთო
საკლასო
|
ეკრანი, პროექტორი ლეპტოპი,
რესურსი უზრუნველყოფს მოსწავლეთა ინტერესის მობილიზებას.
|
2 წთ
|
|
(კითხვის წინარე ფაზა)
|
||||
2.
|
აქტივობა: გამოწვევა (lead-in)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა დაინტერესება
და კონტექსტის შექმნა.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ისმჯელონ, თუ რა
საერთო აქვთ ეკრანზე გამოსახულ სიტყვებს ერთმანეთთან, ისმენს მოსწავლეთა პასუხებს
და თვითონაც აძლევს განმარტებას.
ეს სიტყვებია: დედოფალი ელიზაბედ II, ავსტრალია, კანადა, იამაიკა, პაკისტანი, ახალი ზელანდია,
დიდი ბრიტანეთი.
|
პროვოცირება ვიზუალური თვალსაჩინოების გამოყენებით.
ზეპირი პრეზენტაცია
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი, კომპიუტერი, სიტყვათა ბარათები.
ეს სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს მოსწავლეთა ყურადღების მობილიზებას.
|
4 წთ.
|
3.
|
აქტივობა: ლექსიკის წინასწარ
სწავლება (pre-teach vocab.)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეებს გაუადვილდეთ
ტექსტის გაგება.
აქტივობის აღწერა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს დაფაზე უკრავს სიტყვების
ბარათებს და მათთან ერთად განიხილავს მათ შინაარსს.
|
ვერბალური
მოდელირება
დრილინგი
|
მთელი კლასი
|
სიტყვათა ბარათები.
ეს სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს ვიზუალური დასწავლის ტიპის მოსწავლეებს
დამახსოვრებაში.
|
4წთ.
|
|
ფაზა: კითხვის დროს, შინაარსის კონტრუირების პროცესი;
|
||||
4
|
აქტივობა: გაცნობითი კითხვა
აქტივობის მიზანია ტექსტის ზოგადი შინაარსის
გაგება და დაყოფა შინაარსობრივ ნაწილებად
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი მოსწავლეებს თხოვს მიცემული შეკითხვები
ინდივიდუალურად დააკავშირონ ტექსტის შესაბამის პარაგრაფებთან.
|
პარაგრაფებთან დაკავშირება.
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway B1+ student’s
book. გვ.114
სავ.2
დასაკავშირებელი შეკითხვების კოპირებული ასლები ყველასთვის.
|
5 წთ.
|
5
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან , პარალელურად პასუხებს აჩვენებს
დაფაზე.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
პროექტორი, ლეპტოპი.
პასუხების ეკრანზე ჩვენება ზოგავს დროს და გამორიცხავს გაუგებრობას.
|
4 წთ.
|
6
|
აქტივობა: სელექციური
კითხვა
აქტივობის მიზანია
ტექსტიდან
კონკრეტული ინფორმაციის მოპოვება.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ კითხულობენ ტექსტს ეძებენ მათთვის
საჭირო მონაკვეთს და მსჯელობენ მიცემული წინადადებების ჭეშმარიტებაზე.
|
ჭეშმარიტია/მცადია
|
ინდივიდუალური,
|
Gateway B1+ student’s
book. გვ.114 სავ3
სავარჯიშოს ქსეროასლი ყოველი მოსწავლისთვის.
|
9 წთ.
|
7
|
აქტივობა: უკუკავშირი
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა წახალისება,
განმავითარებელი შეფასების მიცემა
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები პასუხებს ამოწმებენ მეწყვილესთან,
შემდეგ მასწავლებელი ისმნეს პასუხებს მთელი კლასიდან და წერს დაფაზე.
|
დაწყვილდი-გაუზიარე.
|
წყვილებში, მთელი კლასი.
|
დაფა, ცარცი.
|
5 წთ.
|
8
|
აქტივობა: შესწავლითი კითხვა
აქტივობის მიზანია გამოჩნდეს, თუ რამდენად
გაიაზრეს მოსწავლეებმა ტექსტი.
აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები წერენ 2 შეკითხვას მეწყვილესთვის,
ცვლიან კითხვებს ცემენ მას წერილობით პასუხს და უბრუნებენ შეკითხვის ავტორს. მასწავლებელი
უბრალოდ აკვირდება.
|
ქვიზი
|
წყვილებში
|
Gateway B1+ student’s
book. გვ.114 სასწავლო ტექსტი.
კალმები და რვეულები
|
6 წთ.
|
|
ფაზა: კითხვის შემდეგ
|
||||
9
|
აქტივობა: შეჯამება
აქტივობის მიზანია ცოდნის კონსოლიდირება
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს გასასვლელ
ბილეთებს ინდივიდუალურად შესავსებად.
|
გასასვლელი ბილეთები
|
ინდივიდუალური
|
გასასვლელი ბილეთების შაბლონის ინდივიდუალური ქსეროასლები.
|
5 წთ.
|
|
საშინაო დავალების მიცემა
მასწავლებელი მოსწავლეებს მიუთითებს სამუშაო რვეულში შესასრულებელ საშინაო
დავალებას.
|
საშინაო დავალების მიცემა.
|
მთელი კლასი
|
მოსწავლის სამუშაო რვეული Gateway
B1 workbook
|
1 წთ.
|
ხელმოწერა:
თარიღი:
დანართი #1 .
გასასვლელი ბილეთი
No comments:
Post a Comment